Greencoat | Sözcü // Hamle İnovasyon Yarışması sonuçlandı!
21833
single,single-post,postid-21833,single-format-link,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.7,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Sözcü // Hamle İnovasyon Yarışması sonuçlandı!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) ve Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi’nin (HTTTM) sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler alanlarında dünyayı değiştirecek iş fikirleri ve ürünlerin ortaya çıkarılması amacıyla yürüttüğü Hamle İnovasyon Yarışması sonuçlandı.

Dünyayı değiştirecek başarılı işlere dönüştürülmeleri Hacettepe Üniversitesi tarafından desteklenecek iş fikri ve ürünlerin sahibi olan isimler, ödül töreniyle açıklandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer’in ev sahipliğinde Rixos Grand Otel’de gerçekleştirilen törene, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de katıldı.

“MÜSLÜMAN ŞARK DÜNYASI 13. ASIRDA UYKUYA DALDI”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sunum aşamalarını içeren sinevizyon gösterisiyle başlayan törende açılış konuşmasını yapan Hüseyin Çelik, bilgi toplumunda değişimin önemi üzerinde durdu. Değişim için hamle yapmanın zorunlu olduğunu vurgulayan ve sıfırdan başlayan Bill Gates’i örnek gösteren Çelik, özetle şunları söyledi:

“Değişmeyen sadece ölüler ve delilerdir. Değişim, değişime karşı direnenleri unufak eder. Bu nedenle hamle yapmak zorundayız. Ama biz malesef, Batı’da ne zaman bir hamle yapılsa hemen geçmişi anlatıyoruz; yok İbni Sina, yok Ali Kuşçu… İsimleri sıralıyoruz, ilk biz yapmıştık diyoruz. Bu, züğürt tesellisidir… Müslüman şark dünyası 13. asırda uykuya daldı. Bütün o çekirdekleri alan batılılar bugüne geldi. Şimdi çıkıp da çekirdekleri ben verdim demek yetmiyor…”

Çelik, teknolojiyi kullananan değil üreten bir toplum olma yolunda son 10-12 yılda önemli adımlar atıldığını anlattı. “Ama biz hamle yaparken onlar yerinde durmuyor. Bir kaç adım önde olmamız gerekir” diyen Hüseyin Çelik, Hamle İnovasyon Yarışması gibi yarışmaların önemli ve teşvik edici olduğunun altını çizdi.

“YARIŞMADA KAYBEDEN YOK”

Teşekkür konuşması yapan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de Hamle İnovasyon Yarışması’nı kazanan 8 projeye işaret ederek “Evet, 8 proje kazandı ama asıl kazanan ülkemiz. Bu yarışmada kaybeden yok. Dereceye giremeyen projeler de ürün değerinde ve ürüne dönüşecek. Hacettepe Üniversitesi, onların da arkasında ve destek…” diye seslendi.

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK 8 FİKİR VE SAHİPLERİ

Her iki kategoride finale kalan 20 iş fikri arasından Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri, özel sektör temsilcileri ve ATO yetkililerinden oluşan juri üyelerince belirlenerek ilk 3’e giren ve mansiyon kazanan iş fikirleri ve sahiplerinin isimleri şöyle:

SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ:

Birinci: Mikroorganizmaların Anlık Tespit edilmesine yönelik radyo-frekanslı MEMS

Biyosensörlerin geliştirilmesi projesi – Ahmet Kuzubaşlı.

İkinci: Lokal Anestezik Antagonisti projesi -Seza Apilioğulları ve proje ekibi

Üçüncü: N-Trainer Yutma Frekansı ve Etkinliği artırma cihazı projesi-Numan Demir

Mansiyon: MedAngelUS BT eşliğinde Robotik Biopsi Destek Cihazı Projesi- Uğur Alper

Görür ve proje ortağı Özgür Reyhanoğlu.

İLERİ TEKNOLOJİLER:

Birinci: Distant Reality projesi – Deniz Özcan ve proje ortağı Seçkin Gökşen

İkinci: GreenCoat projesi – Mehmet Cemil Aktaş ve proje ekibi üyeleri Pınar Kesim ve Tutku Aynalı

Üçüncü: Multidez projesi- Salih Obuş ve proje ekibi üyeleri Çağlar Akdağ ve Merve Karakaş

Mansiyon: SELF FEED NEO (Uzaktan Pet Hayvanı Besleme) projesi- Soner Bozkurtlar ve proje ekibi üyeleri Orhan Doğan ile Muhammet Ermeç.

TAM DESTEK

Yarışmada dereceye girenlere, para ödülünün yanında ayrıca yatırımcı bulma desteği, Hacettepe Teknokent’te bir yıl ücretsiz ofis alanı tahsis edilerek kuluçka desteği ile ücretsiz patent başvurusu ve ücretsiz TÜBİTAK 1512-KOSGEB başvuru dosyası hazırlanması imkânları da sunulacak.